Jak zminimalizować wpływ Covid-19 na Twój biznes medialny w ósmym miesiącu kryzysu

W marcu 2020 roku opublikowaliśmy listę zaleceń by pomóc mediom ograniczyć negatywny wpływ zbliżającego się wtedy kryzysu koronawirusa.

Teraz, osiem miesięcy później, kiedy branża medialna na całym świecie wciąż jest ogarnięta ekonomicznym tsunami, przedstawiamy kolejny zestaw zaleceń.

Tym razem lista jest w całości oparta na wnioskach wyciągniętych z kryzysu, którymi dzielą się media wspomagane przez MDIF z krajów takich jak Ekwador, RPA i Indie. Opiera się na ich doświadczeniach w zakresie strategii, które mogą pomóc innym mediom przejść przez obecną fazę kryzysu i przygotować się na na czasy po pandemii Covid-19.

Tnij koszty, gromadź gotówkę

  • Zachowaj czujność – jeśli jesteś w kraju, który przeszedł już przez pierwszą falę pandemii, pamiętaj, że druga fala jest na horyzoncie. Jeśli jesteś w kraju, który zmaga się z nieubłaganą pierwszą falą, pamiętaj, że nie ma gwarancji, że czeka Cię okres spokoju. We wszystkich przypadkach media muszą wyjść poza krótkoterminową fazę „zarządzania kryzysowego” na bardziej wydłużony okres „dostosowywania się do nowej rzeczywistości”.
  • Regularnie przeglądaj plany optymalizacji kosztów. Najważniejsze są przepływy pieniężne i kapitał obrotowy. Przeanalizuj, jak radzi sobie każda z twoich jednostek w porównaniu z początkowymi prognozami. Posiadanie pod ręką informacji wraz ze szczegółami i wskaźnikami KPI (Key Performance Indicators) umożliwi szybszą reakcję i zmianę, jeśli coś nie działa. Krytycznie oceń koszty –  przyjrzyj się każdemu działowi, inwestycji, umowie i pożyczce. Agresywne zarządzanie kosztami będzie miało kluczowe znaczenie w 2021 r., gdy rynki zaczną okazywać oznaki poprawy.
  • Starannie planuj swoje wydatki, aby nie wpaść w tarapaty, gdy tymczasowe cięcia zostaną anulowane. Opóźnij kosztowne projekty i nowe zatrudnienia, aby zachować w równowadze swój budżet i uniknąć niepotrzebnego ryzyka.
  • Nowym wydatkom powinno towarzyszyć przeniesienie innych kosztów lub redukcja kosztów na obszarach, które nie są priorytetem. Nawet jeśli spodziewasz się, że nowe wydatki przyniosą nowe przychody, nadal kompensuj koszty gdzie indziej – nie możesz sobie pozwolić na błąd, a terminowe ściąganie wpływów może przez jakiś czas nadal stanowić wyzwanie.
  • Skoncentruj się na głównej działalności, którą chcesz chronić za wszelką cenę i odpowiednio przydziel zasoby. Zidentyfikuj personel, bez którego nie możesz się obejść i upewnij się, że go nie stracisz.
  • Jeśli otrzymujesz dotacje i granty, bądź strategiczny/a i wykorzystaj je do rozwiązania problemów biznesowych. Skoncentruj się na projektach z jasnymi ścieżkami generowania przychodów lub skupiające się na zarządzaniu kosztami, aby zbudować silniejszą organizację, gdy rynki wrócą do równowagi.
  • Wiele rządów udostępniło programy mające na celu złagodzenie skutków kryzusu, w tym redukcji wynagrodzeń i utraty pracy – upewnij się, że korzystasz z takich programów, o ile nie zagrażają one wolności mediów i niezależności dziennikarskiej.
  • Działaj szybko i bądź elastyczny/a – szybkie podejmowanie decyzji ma kluczowe znaczenie. Najpierw podejmuj decyzje, które nie mogą czekać i skoncentruj się na właściwej rzeczy we właściwym czasie. Priorytetem powinny być decyzje, które w danym momencie pozwolą Ci zaoszczędzić najwięcej pieniędzy lub najbardziej zwiększyć przychody. Gromadzenie danych na bieżąco jest niezbędne do szybkiego podejmowania decyzji.

Szukaj nowych źródeł dochodów

  • Nie przestawaj eksperymentować z alternatywnymi źródłami dochodów. Na przykład, webinary i wydarzenia transmitowane przez Internet mogą być dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą zapewnić większą publiczność niż wydarzenia na żywo przy niższych kosztach. Weź też pod uwagę opcję oferowania usług B2B: twój departament biznesowy może być w stanie przeprowadzić ankiety i analizować dane dla klientów. Nie graj tylko defensywnie. Pamiętaj, że nawet podczas kryzysu jest miejsce na innowacje.
  • Zaplanuj, jak wykorzystać wzrost czytelnictwa, nie pozostawiaj tego przypadkowi. Jeśli oferujesz subskrypcję, skoncentruj się na pozyskiwaniu nowych prenumerat, aby zrekompensować spadające reklamy. Położenie na to nacisku może również pomóc w budowaniu wspólnego celu dla całej organizacji – redakcji i sprzedaży.
  • Rozważ nową strategię cenową, która obejmie usługi takie jak webinary i specjalistyczne newslettery i która może pomóc w przyciąganiu nowych klientów i pozycjonowaniu Twojej organizacji jako oferującego pełen zakres usług partnera ukierunkowanego na poszukiwanie rozwiązań.
  • Nie chodzi tu jednak o odkrywanie na nowo Ameryki. Zarówno organizacje wspierane przez MDIF jak i inne media znalazły nieoczekiwane sposoby generowania przychodów, które mogą mieć zastosowanie także dla Twojej działalności. Poszukaj informacji, aby zobaczyć, jak można je dostosować do Twoich potrzeb. Kryzys to czas na współpracę, a nie na pracę w pojedynkę.
  • Utrzymuj relacje z istniejącymi i byłymi reklamodawcami i innymi klientami, nawet jeśli natychmiast nie przynoszą zysków – mogą je przynieść w przyszłości.

Treść wciąż pozostaje nadrzędna

  • Pandemia wzmocniła znaczenie dobrego dziennikarstwa podejmującego tematy leżące w interesie publicznym i stworzyła okazję do głębszego zaangażowania czytelników i publiczności. Aby w pełni wykorzystać możliwości płynące z oferowanych przez ciebie treści i usług, niezbędne są prawidłowe mierzenie i analiza użytkowników. Zainwestuj w rozwój umiejętności analizy danych i zdolności do komunikowania ich w zespole w zrozumiały sposób.
  • Dlaczego Twoi odbiorcy pozostają wierni Twojej marce? Ważne jest, aby zidentyfikować swoje mocne strony i dalej je rozwijać. Jeśli zanotowałeś wzrost liczby użytkowników, zrozumienie, jaki jest jego powód i skąd pochodzi, pomoże Ci stworzyć strategię, która ich zatrzyma.
  • Przeanalizuj ponownie publikowane treści i sposób działania redakcji: może czas zaprzestać prowadzenia produktów/ sekcji/ usług, które nie służą twoim odbiorcom? Co jest twoją unikatową wartością? Czy priorytetowo traktujesz funkcje, które mają największą wartość dla twoim odbiorców? Eksperymentuj, wprowadzaj innowacje i testuj, obecny kryzys wzmocnił tę potrzebę, ale decyzję podejmuj biorąc pod uwagę specyfikę twojej firmy. Nie rób czegoś tylko dlatego, że robi to konkurent lub dlatego, że zrobi to wrażenie na innych dziennikarzach.
  • Rozważ ograniczenie dostępności bezpłatnych treści związanych z koronawirusem. Bądź strategiczny w tym, co produkujesz i co udostępniasz. Zachowaj dostęp do najważniejszych informacji dla wszystkich, ale rozważ umieszczenie niektórych treści za paywallem, jeśli taki masz.
  • Jeśli jeszcze nie ograniczyłeś produkcji treści związanych z koronawirusem, być może nadszedł czas, aby wrócić do tematów poruszanych wcześniej lub znaleźć nowe obszary mogące zainteresować twoją publiczność. Covid-19 to nie wszystko. Przyjrzyj się danym i zobacz, jak zmieniają się zainteresowania i potrzeby odbiorców.

Twój zespół nie jest niezniszczalny

  • Bądź transparentny i szczery wobec pracowników, klientów i odbiorców. Buduj komunikację i zaufanie. Lojalność jest obecnie niezbędna, szczególnie wobec personelu. Bądź otwarty/a na problemy. Każdy może przyczynić się do ich rozwiązania, ale ty jako lider musisz podjąć ostateczną decyzję.
  • Bądź liderem, który walczy o utrzymanie biznesu na pierwszej linii frontu. Dyrektorzy i menedżerowie powinni jako pierwsi zaakceptować obniżki wynagrodzeń i świadczeń.
  • W miarę trwania pandemii, menedżerowie i liderzy powinni być blisko pracowników, by rozpoznać oznaki wypalenia. Dbaj o ludzi i regularnie z nimi rozmawiaj. Ustal harmonogram spotkań zespołu i trzymaj się go, to pomoże utrzymać morale i zespołową lojalność w firmie, a także wesprze jakość pracy redakcji poprzez kontynuację dialogu między reporterami i redaktorami. Wypróbuj wirtualne spotkania wzmacniające motywację i jedność zespołu, na przykład „happy hour”.
  • Zastanów się, jak możesz zaopiekować się zespołem. Rozważ wprowadzenie systemu wsparcia między pracownikami lub programu wsparcia zdrowia psychicznego.
  • Wdrożenie nowych pracowników jest trudne. Nie lekceważ, jak trudno jest dołączyć do firmy w w czasie lockdownu bez możliwości poznania członków zespołu. Zastanów się, jak wirtualnie przeprowadzić proces wdrażania. Zorganizuj czas z kierownictwem, kluczowymi współpracownikami, a także członkami zespołu, z którymi inaczej nie mieliby kontaktu. Daj im więcej czasu na opanowanie zadań i dostosowanie się  do kultury twojej firmy.

Patrząc w przyszłość

  • Zrób krok w tył. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, może to być dobry moment na ocenę zmian, które musiałeś wprowadzić w wyniku Covid-19. Które z nich powinny być wprowadzone na stałe? Gdzie są luki w zarządzaniu organizacją, które uwidoczniła pandemia?
  • Przemyśl konsolidację działalności, bez względu na to czy chcesz ją zainicjować. Może to być fuzja, ale też mniej mniej drastyczny scenariusz, np. czy można połączyć zespoły sprzedaży (lub zlecić sprzedaż reklam innej firmie, jeśli nie jest to czynność krytyczna)? Czy zasoby o wysokich kosztach, takie jak nieruchomości lub drukarnie, mogą być współdzielone przez więcej niż jedną firmę?
  • Praca zdalna może być dla niektórych rozwiązaniem na przyszłość, chociaż nie każdemu odpowiada. Oceń zalety i wady doświadczenia pod względem kosztów, produktywności i dobrego samopoczucia pracowników.
  • Przygotuj się na świat po pandemii. Zastanów się, jak zmienią się trendy, aby twoja firma mogła zdecydowanie wyjść z kryzysu.
  • Krajobraz twojego rynku ulegnie zmianie. Przygotuj dokładną analizę, aby go zrozumieć. Kim będą nowi konkurenci i nowi klienci. Jakie będą nowe nawyki odbiorców?
  • Jednym z powracających tematów obecnego kryzysu medialnego jest współpraca. Pozwala na zwiększenie produkcji i wydajności. Czy są jakieś projekty lub programy, z którymi ty i twój zespół możecie współpracować?
  • Przejrzyj wnioski wyciągnięte z tego kryzysu i zaktualizuj lub utwórz swój plan zarządzania kryzysowego. Jednego możesz być pewien/pewna: prędzej czy później czeka Cię kolejny kryzys.

Mamy nadzieję, że powyższe zalecenia okażą się pomocne i wszyscy będziemy mogli wejść w nowy 2021 rok zdecydowanym krokiem.

Harlan Mandel, CEO, Media Development Investment Fund